Hajduk i UEFA-in financijski fair play

Financijski Fair Play (skraćeno FFP) je UEFA-in regulatorni okvir koji je dizajniran kako bi se osigura financijska stabilnost europskih nogometnih klubova tako da ih spriječi da troše više nego zarađuju. Glavni cilj je spriječiti akumuliranje pretjeranih dugova i promoviranje odgovornog financijskog upravljanja unutar sporta.

Postoji dosta pravila, a sam dokument UEFA-inih propisa o licenciranju klubova i financijskoj održivosti (UEFA Club Licensing and Financial Sustainability Regulations) sadrži preko 100 članaka i podosta aneksa. Izdvojit ćemo neke od ključnih propisa:

  • Klubovi unutar tri godine moraju moći pokriti troškove relevantnim prihodima. Postoji nekoliko iznimki poput one da klub može imati do 5 milijuna britanskih funti dugova a da budu kažnjeni.
  • Klubovima je inicijalno dozvoljeno trošiti do 90% ukupnih prihoda na plaće, transfere i naknade posrednicima tijekom perioda od tri godine, nakon čega se, kroz vrijeme, mora spustiti na 70%
  • Klubovi su dužni plaćati odštete i poreze na vrijeme

UEFA svake godine provodi kontrolu nad klubovima u vezi financijskog fair playa, pazeći da se klubovi drže zadanih smjernica. Za sezonu 2024./25. izdvojila je 12 klubova kod kojih je ustvrdila neregularnosti u svezi financijskog fair playa i jedan od njih je bio splitski Hajduk.

Hajduk je svrstan u kategoriju onih koji su povrijedili načelo zarade. U dokumentu posvećenom Hajdukovom izvještaju govori se o tome da su povrijeđeni članci 85 do 92 u sklopu propisa o licenciranju klubova i financijskoj održivosti

Članak 85. Relevantni prihodi i rashodi – govori o tome da se trebaju koristiti prihodi i rashodi koji su uobičajeni u nogometu, ne druge parametre kojima bi se moglo manipulirati financijskim izvještajima
Članak 86. Razdoblje izvještavanja i razdoblje praćenja – govori o tome da je razdoblje izvještavanja jedna financijska godina, a razdoblje praćenja tri uzastopna razdoblja izvještavanja
Članak 87. Izračun zarade od nogometa i ukupne zarade od nogometa – govori ponovno o relevantnim prihodima i rashodima i kako se iz njih računa financijski rezultat koji je pozitivan, ‘na nuli’ ili negativan
Članak 88. Prihvatljivo odstupanje – ono što je spomenuto početkom članka, da je moguće odstupanje (do 5 milijuna) u jednom razdoblju, ali da unutar tri razdoblja rezultat treba biti ukupno pozitivan ili ‘na nuli’.
Članak 89. Doprinosi – govori o sudionicima i vlasničkim instrumentima te što se smatra doprinosima, što ne
Članak 90. Relevantna ulaganja – govori o tome što su ulaganja koja su za dugoročnu nogometnu korist, a koja to nisu
Članak 91. Pravilo o nogometnoj zaradi – govori o tome da primatelj licence nije u skladu s propisima ako ima negativna odstupanja kod nogometne zarade
Članak 92. Podaci o nogometnoj zaradi – govori o tome da podaci o nogometnoj zaradi moraju biti dostavljeni UEFA-i i bili odobreni od nadležnog tijela

Cijeli izvještaj možete pročitati ovdje.

U praksi to izgleda ovako:, u periodu od zadnje tri godine dva puta su imali gubitak od oko 10 milijuna eura i jednom su imali zaradu od otprilike milijun eura, čime se svrstavaju u kategoriju financijske neodrživosti i UEFA je trebala intervenirati. Postoje vjerojatno i druge sitnije potvrde poput iskazivanja drugačijih vrsta prihoda i zarada što se nalazi u člancima, ali nijedna nije važna kao negativni financijski rezultat zabilježeni u posljednje dvije godine. Uostalom, UEFA nije specificirala koji su točno članci povrijeđeni, nego je sugerirala skupinu povezanih članaka koji su raspoređeni jedno pored drugih.

UEFA je Hajduku odredila kaznu od 300 tisuća eura, koja može potencijalno dosegnuti i do 1.2 milijuna eura uz dodatne kazne. Tih 300 tisuća su onih koji su označeni “bezuvjetnim”, koje Hajduk mora svakako platiti, a ostalih 300 tisuća će dolaziti na naplatu svake od idućih tri godina ako klub ne bude radio aktivno na suzbijanju minusa. Detaljniji naputci, u dogovoru s UEFA-om su da Hajduk u godišnjem financijskom izvještaju za 2025. godinu ne smije imati više od 5 milijuna duga, u izvještaju za 2026. ne smije biti negativan, a u 2027. mora imati pozitivan saldo kumulativno za sve tri godine.
Ako se klub ne bude mogao držati smjernica i dogovora, osim financijske kazne, mogu se uvesti i dodatne mjere, a može doći čak i potpunog izbacivanja kluba iz europskih natjecanja. Dodajmo da Hajduk neće morati plaćati te kazne iz svoje blagajne, nego će se one oduzimati od zarade od Europe.

Također, Hajduk neće moći registrirati nove igrače za glavna tri Europska natjecanja ove sezone (Liga prvaka, Europa liga, Konferencijska liga) u ovoj sezoni ako pritom ne rastereti prvo bilancu odlaskom nekih drugih igrača. Dakle, registracija bi trebala biti moguća dok god Hajduk spušta negativni saldo i dolazak novih igrače ne premašuje trenutačni deficit.

Kako je do situacije uopće došlo?

U dokumentu piše kako kako je Hajduk već u prosincu 2024. bio kontaktiran od strane UEFA-inih djelatnika vezano za ovaj problem. Hajduk je tada, ako ne i prije, već bio upoznat s problematikom. Međutim, Hajduk na zimu nije prodavao, već se dodatno pojačavao te time i dodatno trošio.

Najvjerojatnije objašnjenje je kako je Hajduk znao za moguće posljedice, ali ih je odlučio ignorirati. Uslijed borbe za naslov nisu htjeli rasprodati momčad za sanaciju gubitka nego se kockati, jer UEFA-ina kazna je mala naprema svim prednostima koje bi klub ostvario da je uspio osvojiti naslov.

Također su u klubu bili svjesni da u 2025. se napokon može bilježiti transfer Luke Vuškovića, koji će napraviti dosta dobrih stvari za Hajdukove financijske izvještaje, iako je taj novac odavno potrošen.

Hajduk je o tome šutio i dao je treneru i momčadi mir za kraj sezone, a na kraju sezone su odmah krenuli rezovi, daleko prije negoli je ovaj dokument uopće izdan, Hajduk se oprostio od sedmorice nogometaša a da je ikoga dovodio i time rasteretio proračun za jedno 3 milijuna eura godišnje, a prijelazni rok nije još niti na polovici. Stoga je za očekivati još odlazaka, iako će klub pokušati na kraju roka biti jači s kompaktnijom momčadi, odnosno s manjim brojem kvalitetnijih pojedinaca.

Ovo se može gledati kao izolirani slučaj i ne treba gledati na to kao nešto što će ugroziti poslovanje kluba. Hajduk je učinio što je morao. UEFA isto.